Jak správně používat elektrické obojky pro psy?
V dnešní době je metoda výcviku psů pomocí elektrických obojků některými zatracována, u jiných naopak velmi oblíbená. Každý by měl mít na paměti, že je to způsob, který může být velmi účinný pouze ve zkušených rukou. Před tím, než budete elektrický obojek naplno používat u svého psího miláčka, přečtěte si pečlivě přiložený návod a také tento článek, který by Vám měl poradit s prvními kroky při používání elektrických obojků.
Pokud zvažujete koupi elektrického obojku, určitě je nutné vědět několik základních pravidel a rad, jak elektrické obojky využívat, abyste svého psa nemučili a pouze mu pomohli k dokonalému chování.
Základní povinností je ujasnit si, zda jsou špatné návyky pouze z důvodu věku psa, nebo jsou trvalé a způsobené špatnou výchovou nebo nedokonalým přístupem ke psovi. Psi jsou velmi chytří a učenliví, ovšempotřebují k tomu pomocnou ruku. Záleží jen na Vás, jak se k tomu postavíte.
Pro jaké psy jsou obojky vhodné?
- Malé/velké plemeno
- Starší i mladé
- Tvrdohlavé, se špatnými návyky
- Myslivecké/lovecké
S čím Vám elektrické obojky pomohou?
- Nadměrné štěkání, vytí
- Útěky z vymezeného prostoru
- Hrabání a ničení zahrady
- Neposlušnost povelů – „ke mně“, „neskákej“, ...
Koupit si obojek a používat ho může kdokoliv, soukromá osoba, trenér psů, myslivec nebo lovec. Vždy je ovšem podmínkou brát ohled na hmotnost psa, podle toho si také koupíte daný obojek.
Elektrické obojky mají různé nastavení. Nejdříve začínají u zvukového signálu, poté pokračují vibrací a poslední fází je elektrostatický výboj. Díky tomuto nastavení si pes ihned dá dohromady souslednost a spojí si následky svého nevhodného chování. Po pár lekcích mu již bude jasné, co má dělat, aby mu nebylo nepříjemně. Hlavně nesmíme zapomenout, že výboje nejsou pro psa nebezpečné, ale jen a pouze nepříjemné.
Nasazování obojku poprvé
Nejdříve psovi nasaďte elektrický obojek a nad něj dejte obyčejný, vycházkový obojek. Vodítko k obyčejnému vodítku by mělo být minimálně 3 metry dlouhé a pevné. V jedné ruce mějte jak vodítko, tak vysílačku.
Použití elektrického obojku při učení povelu „ke mně“
Nasadíme elektronický obojek, nad něj umístíme vycházkový, ke kterému připneme dlouhé vodítko. Do jedné ruky uchopíme konec vodítka a vysílačku. Dáme psovi volnost a zavoláme na něj. Pokud nereaguje, přitáhneme si ho k sobě. Opět mu dáme volnost a při zavolání vyšleme zvukový signál, popřípadě opět přitáhneme psa. Jakmile k nám dorazí, pochválíme jej. A můžeme i odměnit drobným pamlskem.
Tento postup opakujeme 3 – 6x, poté si dáme krátkou pauzu. Zkoušejte tuto metodu na různých místech, bez lidí a i s nimi, aby si pes navykl na to, že když zavoláte kdykoliv a kdekoliv, musí přiběhnout bez jakéhokoliv otálení.
Další věc, která má skvělé účinky je elektrický ohradník. Na zahradě vykopeme úzkou díru, do které vložíme drát, jenž vysílá signály obojku, který má pes na krku. Tento drát pořádně schováme do země, tím pádem nehyzdí zahradu, ale pes má jasné možnosti, kam se pohybovat může a kam ne. Pokud daný prostor překročí, bude dostávat impulzy, když se vrátí na vymezené území, impulzy ustanou.
Dobrá varianta je to pro lidi, kteří nemají dokončený plot a neplánují jeho výstavbu, třeba u chaty či chalupy, nebo v případě hrabání vašeho psa v záhonech.
Pokud vyrazíte s přáteli a jejich psy, určitě nechte elektrický obojek doma, v tuto chvíli můžete svého psa nechat si trochu pohrát, jednou za čas si to určitě zaslouží.
Potřebujete další rady nebo si něco ujasnit? Neváhejte a napište nám, rádi Vám pomůžeme :-)
Děkujeme za dotaz Bohumil Veselý EMERX team
Děkujeme za dotaz Bohumil Veselý EMERX team
Pokud pes nereaguje na výboj, tak se dá předpokládat, že žádný nedostává. S výchovou psa se raději obraťte na odborníky.
Bohumil Veselý
EMERX team
který vrčí a utočí na psi,nebo feny. Děkuji za info.
My bohužel nejsme odborníci na výchovu psů.
Bohumil Veselý EMERX team
který už od mala nemá rád jiné pejsky ,vrčí a utočí na ně at je to pes nebo fena.Děkuji za info.