Plynové grily vs. grily na dřevěné uhlí
Abyste si grilování skutečně vychutnali, není potřeba pouze vědět, jak jídlo správně připravit. Musíte mít také správný gril. V dnešní době, pomineme-li elektrické kontaktní grily do kuchyně, které umožňují grilovat i uvnitř, existují dva základní typy grilů, mezi kterými si lidé vybírají. Za prvé je to klasický gril na dřevěné uhlí, a za druhé je to gril plynový. Jaké jsou mezi nimi rozdíly, jaké má každá varianta výhody a nevýhody, a který gril bude pro vás ten pravý? Podívejme se na to.
Léto se nám už pomalu blíží, což ukazuje nejen blížící se prázdniny, ale také čím dál tím teplejší a příjemnější počasí. A přichází tedy to, na co se mnoho z vás jistě těší - grilovací sezona. Pro některé lidi je vůně grilovaného masa s létem neodmyslitelně spjatá, a pokud patříte mezi ně, právě teď přichází vaše chvíle.
Grily na dřevěné uhlí
Začněme u klasického grilu na dřevěné uhlí. Není to sice úplně nejmodernější technologie, nicméně, jeho výhody jsou opravdu nesporné. Za prvé, s dřevěným uhlím dosáhnete větší teploty, než byste dosáhli s plynovým grilem. Někteří zastánci grilování na uhlí navíc říkají, že v porovnání s plynovým grilem je připravované jídlo chuťově zajímavější a pestřejší. Záleží to samozřejmě také na umění kuchaře. Navíc se dá uhelný gril použít také jako nástroj pro uzení, což jistě mnoho fajnšmekrů ocení.
Nevýhody grilů na uhlí
Samozřejmě ale má toto řešení také svoje nevýhody. Za prvé, vzhledem k povaze uhlí, vzniká při grilování na takovém grilu větší nepořádek, a gril se poté hůř čistí. Navíc, díky tomu, že na rozdíl od plynového grilu nemůžete oheň regulovat pomocí elektroniky, musíte dávat pozor, aby se vám nerozhořel moc, nebo naopak málo. Teplota se totiž neustále snižuje, je proto potřeba oheň průběžně udržovat.
Plynové grily
A dostáváme se ke grilům plynovým, které jsou v posledních letech stále oblíbenější. Ulehčují totiž práci těm, kteří chtějí grilovat rychle, snadno a jednoduše. Nespornou výhodou je, že nemusíte gril pracně zapalovat, a čekat, až se rozhoří.
Vše vyřešíte stisknutím tlačítka. Navíc netrpí nevýhodou grilů na uhlí, kterou jsme zmiňovali výše - u plynu jde teplota jednoduše regulovat pomocí tlačítka, a tím pádem se nemusíte o nic moc starat. A také vám tak snadno nevyhasne, protože plynová nádrž ho udrží v chodu v závislosti na její velikosti až 20 hodin.
Nevýhody plynových grilů
Samozřejmě to má i svá proti. Zejména zkušení lidé tvrdí, že maso dělané na plynovém grilu není tolik chuťově výrazné, jako maso dělané na uhlí. Kdo by chtěl na plynovém grilu zkusit udit, nejspíše nepochodí, pokud si nepořídí přímo model, který to umožňuje. Většina plynových grilů to ale neumí.
Shrnutí výběru grilu
Ať už jste rozhodnutí pro jakoukoliv variantu, u obou platí, že musíte dávat při výběru na některé věci pozor. Kdo si chce pořídit plynový gril, měl by se zaměřit na to, aby byl vybaven plynoměrem a teploměrem, aby měl neustálý přehled o plynu v zásobníku a o tom, zda je funkční regulace tepla.
Některé plynové grily nabízejí dvě tepelné zóny - pokud máte tu možnost takový gril mít, určitě neváhejte, můžete tak grilovat více věcí najednou při rozdílné teplotě. Samozřejmě dejte pozor také na to, aby byl gril vyroben z kvalitního materiálu a dlouho vám vydržel.
U grilů na dřevěné uhlí se zaměřte na to, aby měl gril dostatek průduchů. A to ve spodní i vrchní části. K udržování teploty je to nezbytné. Pokud si ke grilu pořizujete také víko, dejte pozor, aby dokonale přiléhalo a mohlo sloužit svému účelu - přímému grilování. Pohlídejte si také, aby měl gril dobrý přístup pod rošt, abyste mohli snadno a rychle doplňovat uhlíky a udržovat tak teplotu.