Pod lupou, aneb jak vypadá dálkový ovladač uvnitř?
Dálkový ovladač používá denně snad každý z nás. Ovšem už ne každý ví, co se skrývá uvnitř. V tomto článku se mimo jiné dozvíte, že to není tak složíte, jak se může zdát. Dálkový ovladač si od svého vzniku prošel dlouhým vývojem, který z něj udělal snad nejpoužívanější zařízení v každé moderní domácnosti. Dříve totiž nebyl dálkový ovladač samozřejmostí jakou je dnes ...
Dnes už je to naštěstí úplně jinak. Ovladače spolehlivě vykonají svou práci, umí ovládat mnoho funkcí a přesto se některé vlezou i do dlaně. To je možné jen díky konstruktérům, kteří se stále snaží zmenšovat elektronické součástky a přitom zvyšovat jejich kvalitu a funkce.
Mozek dálkového ovladače
Jedním z nejúžasnější vynálezů minulého století, který změnil svět, byl integrovaný obvod (obr. 1). Když v roce 1958 zkonstruoval Jack St. Clair Kilby z firmy Texas Instruments první integrovaný obvod, asi netušil, jak moc bude jeho vynález pro celý svět užitečný. Používá se dnes snad ve všech přístrojích a dálkový ovladač není výjimkou.
Obr. 1 - Malý integrovaný obvod je mozkem celého dálkového ovladače.
V tomto malém elektronickém obvodu o velikosti třeba i nehtu je uloženo vše, co dálkový ovladač dokáže. Každému tlačítku na ovladači přísluší určitá funkce a po stisknutí tlačítka integrovaný obvod rozpozná, zda chcete například přepnout program nebo ztišit zvuk. Na základě vašeho požadavku (stisknutí tlačítka) vyšle příslušný impulz do zařízení. Integrovaný obvod (IO) je vlastně takovým mozkem dálkového ovladače. Naproti tomu jeho srdcem je tzv. rezonátor, který určuje, na jaké frekvenci se impulzy budou vysílat.
Co se stane, když stisknu tlačítko na ovladači?
Když večer sedíte u televize a chcete si přepnout program, přidat hlasitost nebo třeba vypnout televizor, použijete k tomu jistě dálkový ovladač. Stisknutím tlačítka spojíte na desce plošných spojů příslušné kontakty, čímž vyberete potřebnou funkci. Je zajímavé, jak málo součástek stačí k tomu, aby dálkový ovladač fungoval. Kromě integrovaného obvodu ovladač obsahuje již jen velice málo součástek. Samozřejmě některé speciální typy ovladačů s displeji a mnoha nadstandardními funkcemi obsahují mnohonásobně více součástek. Pro základní funkci ovládání našich zařízení ovšem stačí pouze zmiňovaný integrovaný obvod, rezonátor, led dioda a tranzistor.
Obr. 2 – Tenká deska plošného spoje ovladače.
V dnešní době jsou nejčastěji používány ovladače na bázi infračerveného světla. Proto další neméně důležitou součástí každého takového ovladače je LED dioda (světelná dioda, obr. 3), která převede elektronické impulsy z integrovaného obvodu na světelné impulsy.
Ovladače vysílají neviditelné světlo
Toto, lidským okem neviditelné světlo, se šíří směrem k zařízení (TV, DVD, SAT…). V přístroji, který chceme ovládat se nachází čidlo na bázi tranzistoru, které přijímá impulzy z ovladače a převádí je zpět na elektrické impulzy. Ty jsou potom vedeny do procesoru (opět integrovaný obvod).
Obr. 3 – LED dioda (světelná dioda), která z ovladače vysílá infračervené světlo
Každý výrobce má svou sadu kódů pro ovládání svých zařízení. Proto Vám nebude fungovat ovladač z TV Sony na televizor Panasonic. Jakmile se Vám pokazí originální ovladač, musíte najít náhradní, který bude kompatibilní s Vašim zařízením. Někdy je to problém, ale naštěstí jsme tady my :-)
Pomůžeme Vám s výběrem správného dálkového ovladače
Poradíme Vám s výběrem takového ovladače, který bude fungovat přesně pro váš televizor, video či jiné zařízení. Nestane se Vám, že se po stisknutí hlasitosti přepne program nebo vypne televize.
Pokud již není možné zajistit originální dálkový ovladač, doporučíme Vám náhradu, se kterou budete jistě spokojeni. U některých typů zařízení Vám můžeme nabídnout náhradní ovladače, které mají vzhled jako originál. Tam, kde to už není možné, Vám naprogramujeme některý z programovatelných ovladačů nahrazující originály na 100% .
Učící se dálkový ovladač SeKi Grande. Umí se naučit povely od vašich originálních ovladačů. Nahrajete do něj pouze potřebné funkce. Vhodný hotelový ovladač. Zobrazit detail
Jednoduchý dálkový ovladač který můžete naučit povely z Vašeho originálu. Ovladač nemá databázi kódů. Bude ovládat pouze to co ho naučíte z jiného ovladače. Vhodné pro hotely, penziony, léčebny atd. Zobrazit detail
Jedná se o vodivou měkkou barvu ( tkz. vodivá guma) Sadu pro opravu je možné zakoupit na tomto odkaze
www.emerx.cz/nahradni-vodive-plosky-pro-opravu-dalkovych-ovladacu-100-kusu-vcetne-lepidla-silikon.html
Děkujeme za dotaz Bohumil Veselý EMERX team