Poradíme Vám, jak si vybrat sluchátka do domácnosti i na sport
Sluchátka jsou pro mnoho lidí součástí každodenního života. Ať už posloucháte hudbu při sportu, práci nebo jen tak po cestě tramvají, vždy se Vám budou hodit kvalitní sluchátka. Mají všestranné použití a díky své variabilitě uspokojí všechny uživatele od nenáročných po odborníky. Jak ale taková sluchátka vybrat? Každý bude mít rozdílné nároky. Hráč počítačových her bude mít jiná kritéria pro výběr než sportovec, který si chce zpříjemnit odpolední běhání. Dnes si popíšeme jednotlivé druhy sluchátek a ukážeme jejich možnosti.
Domácí sluchátka
U takových sluchátek se předpokládá maximální reprodukce, jelikož jsou nejčastěji používány v situacích, kdy není možné používat reproduktory domácího kina, televize nebo počítače. Od takových sluchátek se očekává, aby zajistila vysokou kvalitu zvuku, rozlišila i nejmenší detaily a nemusela nijak významně potlačovat zvuk v okolí (doma je většinou ticho). Takováto sluchátka mohou být tedy i otevřená např. mušle, kde je uložen elektroakustický měnič (sluchátkový reproduktor), jsou ze strany perforované, dobře doléhající na ucho. To umožní jemné vykreslení středních kmitočtů a zvýrazní se basy. Doporučit můžeme např. sluchátka přes uši Philips, dostupné v různých barevných variantách.
Domácí sluchátka by měla být:
- pohodlná a tedy s hlavovým mostem (sluchátka přes uši)
- delší kabel, minimálně 1,5 m (většina sluchátek se bohužel vyrábí s kratším kabelem. Proto se hodí použít prodlužovací Jack kabel, který Vám prodlouží přívod ke sluchátkům až na 5 metrů)
- ideální je kroucený kabel, zajistí dostatečný komfort na kratší vzdálenosti, nemotá se a přizpůsobí se větší vzdálenosti
- zakončení s větším jackem 6,3 mm (případně můžete využít redukci z 6,3 mm na 3,5mm)
Bezdrátová sluchátka
Ideální varianta pro domácí poslech jsou bezdrátová sluchátka. Zajistí dostatečný uživatelský komfort. Ke zdroji je připojen vysílač, díky kterému jsou radiové vlny přenášeny do jeho okolí. U levnějších variant se přenáší pomocí infračerveného záření. Radiový přenos je kvalitnější, spolehlivější a navíc není posluchač limitován zdmi. Rádiová bezdrátová sluchátka najdete např. zde.
Samozřejmě tento komfort se promítá do ceny. Jedinou nevýhodou takových sluchátek je nutnost použití baterií nebo akumulátorů, které napájí zesilovač a přijímač. Je zde tedy omezení doby použití na jedno nabití.
Pro venkovní používání bezdrátových sluchátek slouží dobře technologie Bluetooth, kterou disponují prakticky všechny mobilní telefony, které můžete používat jako MP3 přehrávač. Co se týká kvality zvuku, jsou spíše průměrné. Ovšem i zde záleží také na ceně.
Sportovní sluchátka do uší (přenosná sluchátka, špunty)
Tento druh sluchátek je určen pro poslech na ulici, v dopravních prostředcích, sportu, atd. Zde uživatelé upřednostňují jejich skladnost, nízkou hmotnost, určitou odolnost a malé rozměry. Samozřejmě nic nesmí být na úkor kvality zvuku.
Pro sportovní účely slouží ideálně sluchátka do uší, nebo takzvané pecky. Ty nejlevnější modely se dají pořídit i do sta korun. Modely pro náročné jsou potom dražší než velká sluchátka. Pro dokonalou izolaci slouží potom gumová izolace, která uzavře zvukovod v uchu. Pak si užijeme výraznější basy. Ovšem vše je na úkor vašeho sluchu. Při používání těchto sluchátek si dejte pozor na poškození sluchu jeho nadměrným zatížením.
Kvalitní sportovní sluchátka by měla hlavně dobře držet, aby nedocházelo např. při běku k vypadávání sluchátka z uší. Máme několik možností. Můžeme použít tzv. sluchátka s uchycením za uši nebo sluchátka s protiskluzovou gumou, které se pevně zasunou do uší.
Zajímavosti navíc
Elektronické potlačování hluku
Pro uživatele, kteří potřebují potlačit hlučné prostředí, je zde varianta sluchátek s elektronickým potlačováním hluku. Součástí sluchátek je mikrofon, který snímá zvuky v okolí a předává informace do elektroniky. Ta poté do hudby přidá hluk z okolí jenže s opačnou fází. Tím se přídavný signál vyruší s hlukem v okolí a můžete poslouchat hudbu teoreticky bez jakýchkoli ruchů. Ovšem v praxi toto potlačení nefunguje stoprocentně. Útlumy jsou okolo 20 dB.
Voděodolná sluchátka
Na trhu jsou dostupná také vodotěsná sluchátka, která můžete používat třeba i při plavání. Samozřejmě v kombinaci s vodotěsným obalem přehrávače. Sluchátka jsou v podobě špuntů do uší s těsnící gumou a je zde uzavřená konstrukce mušle (reproduktorů).
Potřebujete další informace ohledně vhodných sluchátek přesně pro Vás? Klidně nám napište e-mail nebo zavolejte. Rádi Vám poradíme s výběrem :-)
Existuje zařízení, např. sluchátka, které by zesílili zvuk jen pro mne a pro ostatní by zůstal v úrovni pro ně přijatelné? Děkuji.