Ruční svítilny, LED čelovky - jak vybírat?
Jak vybrat tu nejvhodnější LED svítilnu nebo čelovku? Stačí jen vědět, na co svítilnu potřebujete. Výrobci se pokouší svým zákazníkům vyjít maximálně vstříc a modely přizpůsobují cílovým skupinám uživatelů. Můžete si proto vybrat moderní svítilny, ale také např. čelovky pro děti ve tvaru různých zvířat či postaviček z pohádek.
LED svítilny podle druhu použití
- pro běžné použití
- pro cyklisty
- pro myslivce a lovce
- pro bezpečnostní složky
- na paintball, airsoft
- do terénu, pro trempování a outdoor
- do auta
- vyhledávací svítilny
- miniaturní svítilny do kapsy, na klíče
- výkonné LED čelovky
Proč vybírat LED svítilny?
LED technologie je ve většině parametrů výhodnější než halogenové a xenonové svítilny. Je mnohem úspornější, kvalitní a konkurenceschopná a to již také cenově. Svítilna s LED zdrojem Vám vydrží svítit mnohem déle než klasické svítilny. Jak z pohledu výdrže baterie tak z pohledu celkové životnosti.
Jak vybrat svítilnu nebo baterku?
Vezměte v úvahu následující parametry pro výběr svítilny:
- Kolik světla potřebujete? Pamatujte - čím více světla, tím kratší životnost baterie. Tato hodnota se udává v lumenech (lm) a jde o světelný tok zdroje světla.
- Velikost a hmotnost – Budete zdroj světla nosit v kapse, na pásku, v batohu nebo ji nechávat v autě? Menší svítilna bude při ruce, ale bude mít menší světelný tok.
- Napájení – nejpoužívanější jsou svítilny napájené z AA baterií. Daleko lepší parametry poskytují svítilny na jednorázové CR123A baterie a nabíjecí NiMh či Li-on baterie. Zde je nejvýhodnější poměr kapacita/váha/rozměry.
- Pouzdro –Pouzdra jsou většinou z duralu. Ten je lehký, pevný a svítilna se nepřehřívá. Nevadí ani nárazy.
Výhody LED svítilen a čelovek
Čelové svítilny neboli čelovky jsou velmi populární díky způsobu svého používání, výborné funkčnosti a skladnosti. Jsou také finančně dostupné. Na našem trhu je značné množství typů, které se mohou cenově velmi lišit. Jak tedy LED čelovku vybrat?
Hmotnost – cyklista určitě uveze nějaký ten gram navíc na rozdíl od horolezce nebo běžce. Musíte tedy hledat optimální hmotnost a zároveň výdrž baterie.
Odolnost – u outdoorových aktivit rozhodně oceníte odolnější čelovky, které vydrží větší tlak, pád z výšky nebo větší vlhkost. Pak je dobré zvolit částečně pogumované, gumové nebo z pevných tvrzených platů. Všímejte si také voděodolnosti, abyste mohli vyrazit v případě potřeby i v dešti.
Design – čelovky jsou vyráběny v různých barvách, s výměnnými pásky atd. Doporučujeme volit velmi barevné a výrazné čelovky. Kdyby Vám náhodou spadla, lépe se bude hledat.
Počet LED diod –Jako náhradní světelný zdroj v domácnostech dostačuje jedna dioda. Pokud potřebujete opravdu silný zdroj světla, je lepší volit diod více.
Druhy čelovek
Kompaktní – disponují střední vzdáleností dosvitu, maximálně 60 metrů, napájeny jsou AAA bateriemi. Rozměry jsou co nejmenší. Kvalitnější čelovky nabízejí přepínání intenzity světla nebo blikání, flash efekt a barevné režimy.
Čelovky s uložením baterií na temeni – hmotnost je rozložená, proto dobře sedí a jsou tedy vhodné pro sport, jako je běh, cyklistika atd. Čelovky jsou velmi stabilní a snadněji se ovládají. Jsou odolnější. Napájeny jsou AA nebo AAA bateriemi. Využít lze i nabíjecí baterie.
Čelovky s odděleným pouzdrem na baterie – baterie jsou uloženy v ochranném pouzdře a z něj vede k čelovce kabel. Jsou velmi odolné především před mrazem. Výhodou je i to, že pokud potřebujete vysoký výkon, můžete použít větší množství baterií. Musíte potom ale počítat s vyšší hmotností.