Správný výběr řetězové ruční pily
Venkovská usedlost se bez řetězových pil ani v nejmenším neobejde. Kutilské práce, kácení stromů, řezání dřeva určeného na otop či pro okrasu do krbu a mnoho dalšího. Hodí se jak k profesionálnímu, tak i k domácímu použití. Před výběrem té správné řetězové pily do Vaší dílny si ale musíte položit několik opravdu zásadních a životně důležitých otázek, abyste pak nesplakali nad výdělkem. Oč konkrétně jde?
Odpovězte si na otázku, k čemu budete vlastně řetězovou pilu používat. Profesionál? Práce na plný úvazek v lese, kde je potřeba skutečně „high quality“? Domácí využití pro pár polínek do krbu? Možností je mnoho. Řetězovou pilu lze totiž používat skutečně k mnoha nejrůznějším účelům. Další otázku, která se přímo nabízí, je, jak často s ní budete vlastně pracovat. Každý den? Jednou týdně? Nebo snad jen tak občas, cca jednou měsíčně?
Jak dbáte na bezpečnost? Co ergonomické vlastnosti pily, potřebujete něco speciálního, aby se Vám prostě a jednoduše dobře držela při práci? Vibrace pily jsou také důležité, stroj musí být i dobře vyvážený. Při nákupu proto nijak nešetřete, můžete si třeba pořídit výrobek, který budou používat ještě Vaše děti. Důležitá je i nutnost pravidelné údržby – půjde na pile snadno vyměnit a napnout řetěz?
V neposlední řadě si promyslete, ve kterých ročních obdobích budete řetězovou pilu používat. Existují totiž i pily speciálně upravené k používání v zimě, které nabízí i vyhřívanou rukojeť. Pak Vám alespoň s trochou nadsázky neumrzne ruka, že? Vlastně, ještě něco – jaké stromy budete nejčastěji kácet? I od toho se odvíjí výběr, protože některá pila je vhodnější pro takzvané měkké dřevo, jiná je zase specializovaná na dřevo tvrdé.
Rozhodujte se i podle výkonu. Pro pravidelné řezání měkkého dřeva na otop stačí výkon nižší než 1500 watt. V případě, že ale s řetězovou pilou budete pracovat hodně často, zvolte výkon ještě vyšší, ideálně přes dva tisíce watt. Důležitou roli hraje hmotnost. Když bude nižší, může to některým lidem dosti vyhovovat – obecně tu totiž platí – čím lehčí pila, tím jednodušší práce s ní. Ideální hmotnost podle odborníků je pod pět kilogramů.
A ještě jedna skutečně kardinální otázka. Benzínová nebo elektrická pila? Obě mají své pro a proti. Elektrická se hodí pro drobnější práce kolem domu nebo na chatě, přijde vhod pro kácení stromů s malým průměrem kmene. V terénu se těžko použije, pokud nemáte opravdu dlouhý kabel. Sousedi nicméně poděkují, protože je skoro bezhlučná a ušetříte i finance, protože benzínová pila je o něco dražší. Motorové pily na benzín jsou ale mobilní, což je jejich hlavní výhoda. Navíc mají i podstatně větší výkon než ty elektrické, ale práce je zase o poznání náročnější.