Vybíráme meteostanici nebo teploměr. Jaké máme možnosti?
Teploměry a meteostanice jsou v dnešní době velmi chytrými přístroji. Umí nás poměrně přesně informovat o aktuální teplotě jak vnitřní tak venkovní, tlaku, ale i o předpovědi počasí na den dopředu. Jaké jsou druhy meteostanic a proč jsou některé dražší a jiné levnější? Poradíme Vám s výběrem meteostanice právě pro Vás.
Kabelové meteostanice a teploměry
Pokud zvolíme meteostanici nebo teploměr s kabelem, musíme je umístit v blízkosti okna, abychom měli kudy vést přívodní kabel. Tento druh meteostanic nebo teploměrů je tedy velmi omezen vzdáleností od okna nebo jiného místa, kde chcete teplotu měřit. Zároveň zde může dojít časem k porušení přívodního kabelu k čidlu meteostanice. Kabel se nejčastěji přivádí přes okno, které se často otevírá a zavírá. Pokud do něj kabel přivřeme, může se časem porušit jeho vodivost a čidlo přestane přenášet informace do centrály meteostanice. Proto je někdy vhodnější vyvrtat otvor přes stěnu, přes který prostrčíme přívodní vodič k čidlu. Ovšem pozor na to, že některé meteostanice mají pevné propojení mezi čidlem a centrálou stanice.
Bezdrátové meteostanice a teploměry
U bezdrátové verze musíme brát v potaz dosah přístroje. Vysílač signálu z bezdrátového čidla je napájen z baterií, proto je potřeba hlídat jejich stav a to především v zimním období, kdy se vybíjejí daleko rychleji a navíc se snižuje i jejich kapacita. Výhoda bezdrátových meteostanic a teploměrů je větší provozní vzdálenost oproti drátovým stanicím. Zároveň zde nehrozí přerušení vodiče přivřením do okna, dveří a podobně. Musíme zde ovšem, jak už bylo řečeno, hlídat stav baterií jak stanice tak čidla (pokud není stanice napájena ze sítě).
Dosah teploměrů a meteostanic
Standardní dosah bývá okolo 20 až 30 metrů ovšem ve volném prostoru. Musíme tedy odečíst rušení přes stěny a příčky, které stojí mezi čidlem a přijímačem. Sami jsme si vyzkoušeli, že je-li v manuálu uveden dosah 20 metrů mezi přijímačem a čidlem, tak v panelovém domě s jednou stěnou, problémy s příjmem nastávají již u vzdálenosti 12 m. Musíme to přijmout jako fakt a počítat s dosahem pouze několika metrů. Vzdálenost je ovšem stále větší než u drátových stanic.
Ostatní technické parametry
Meteostanice nebo teploměry by měly měřit teplotu minimálně od –30°C. Měly by udávat relativní tlak vzduchu, tedy tlak přepočítaný na nadmořskou výšku a ne pouze absolutní hodnotu. Určitě oceníte podsvícený displej především za neustálého šera v zimních měsících. Kvalitní meteostanice měří vlhkost a zobrazují hodnotu atmosférického tlaku a to včetně grafu jeho vývoje. Některé mají také možnost přepočtu tlaku na hladinu moře.
Venkovní čidla
Existují i stanice, které mají možnost použití několika bezdrátových čidel pro měření teploty ale i vlhkosti na více místech. Čidla bývají tři. V nabídce na našem trhu jsou i meteostanice s pěti čidly. Pokud ale od meteostanice očekáváme standardní předpověď počasí, vystačí pouze jedno venkovní čidlo.
Cena
Ceny se pohybují v rozpětí od 200,- Kč do 15.000,- Kč. Ovšem pozor na ty nejlevnější. Předpověď počasí je spolehlivá pouze na několik procent.
Potřebujete poradit s výběrem vhodné meteostanice nebo teploměru? Napište nám svůj dotaz nebo přidejte komentář k tomuto článku. Rádi Vám poradíme s výběrem.