Zprovoznění domácí Meteostanice. Kam umístit stanici a čidla?
Pro správný provoz a měření meteostanice je nejdůležitější jediná věc - umístění, umístění, umístění. Většina meteostanic, které pracují v našich bytech, neukazují správné hodnoty teplot ani správnou předpověď počasí. Je to proto, že čidla nejsou správně umístěna. Kam správně umístit čidla tak, aby meteostanice ukazovala reálné hodnoty a byly jste s ní plně spokojeni? Poradíme Vám v tomto článku.
Snímač rychlosti větru
Snímač rychlosti větru (anemometr) nebude měřit rychlost větru správně, pokud bude umístěn za překážkou, v rohu či na jiném místě chráněném proti přímému větru. Na snímač musí působit přímí vítr, který zároveň není ovlivněn dalšímu překážkami, protože by byl výsledek zkreslený. Zdá se to zřejmé, ale umístění snímače mnoho lidí podceňuje.
Čidlo by mělo být správně umístěno cca 10m nad zemí. Mělo by být vzdáleno od všech svislých stěn a jiných ploch. Kolem svislých stěn dochází k prodění vzduchu, které zkreslí údaje.
Existuje jedno pravidlo pro umístění těchto čidel
Vzdálenost čidel od okolních předmětů (strom, plot, dům, auto atd.) má být 10x větší než výška konstrukce na které jsou čidla umístěna. Je li stožár s čidly vysoký např. 3m měl by být nejbližší předmět vzdálen 30m. Najděte místo s převažujícími větry. Vítr by měl přicházet volně s co největší vzdálenosti.
Záhy zjistíte, že pokud nemáte opravdové štěstí, budete muset udělat při umístění čidel nějaký ten kompromis. Ideální místo pro umístění totiž neexistuje. Kromě správného místa, musíte totiž myslet také na údržbu zařízení.
Snímač teploty a vlhkosti vzduchu
Tyto senzory jsou obvykle umístěny společně a musí být instalovány na stinném místě. V ideálním případě by měly být umístěny v uzavřeném prostoru navrženém tak, aby poskytoval stín, ale také musí umožnit proudění vzduchu kolem čidla.
V této nebo podobné skříňce jsou čidla schovány před slunečním zářením a lamelové stěny zároveň nebrání proudění vzduchu. V našich podmínkách bude problém takovou skříňku koupit, ale český kutil si něco podobného dokáže vyrobit :-). Případně lze dodržet pouze základní požadavky. To znamená umístit čidlo na místo, kde je stín a kde proudí vzduch (pod stříšku, stůl atd.)
Odborné publikace uvádějí
Umístění čidel teploty a vlhkosti má být ve výšce 1,25 – 2m nad úrovní terénu. Prostor kolem čidel by měl být volný, bez stromů atd. Nevhodné je místo ve strmém svahu či v dolině.
Není příliš vhodné umísťovat snímače teploty a vlhkosti na střechy domů. Budova může ovlivňovat teplotu sáláním.
Určitá omezení nastanou, pokud jsou snímače s jednotkou propojeny kabelem. Případné prodloužení přívodních vodičů se neobejde bez re-kalibrace. Proto musíte vybrat vhodné místo v dosahu vodičů.
Pokud měříte teplotu v místech, kde převažuje travnatý povrch, umístěte čidlo teploty nad trávu. Naopak pokud v okolí měření převažuje beton či písek, mělo by být čidlo umístěno nad stejným povrchem.
Snímač tepla pro meteostanici musí být také umístěn daleko od zdrojů tepla. Zdrojem tepla může být například betonová terasa či zeď, která celý den absorbuje teplo a po západu slunce toto teplo uvolňuje. Problém s dokonalým měřením nastane také, pokud čidlo umístíte poblíž větracích otvorů, například ze sklepa či komory. Ve všech těchto případech bude teplota zkreslená.
Dalším důležitým požadavkem je umístění čidel v místě, které je snadno přístupné údržbě. Myslete také na umístění mimo dětských hřišť. Zde může dojít k poničení následkem nárazu balónu či jiných hraček.
Snímač barometrického tlaku
Některé meteorologické stanice mají snímač barometrického tlaku umístěn přímo v hlavní jednotce. Pokud máte tento typ snímače, nemáte na výběr. Snímač tlaku bude umístěn tam, kde je hlavní jednotka. Měření nebude zcela přesné, ale bude dostačující.
Jestliže je váš senzor tlaku oddělen pak bude potřeba popřemýšlet o jeho umístění.
V ideálním případě je dobré měřit tlak venkovního vzduchu. Tlak uvnitř budov může být ovlivněn větracím systémem či klimatizační jednotkou.
Snímač tlaku je tvořen většinou trubicí, která přivádí vzduch v čidlu. Je tedy nevhodné, aby kolem této trubice proudil vzduch. Proudění vzduchu může způsobit kolísání tlaku v trubici. Do trubice by se také neměla dostat dešťová či jiná voda.
U snímačů propojených s jednotkou kabelem jsme znovu omezení délkou vodiče. Prodloužení není vhodné. Jednotka je kalibrována pouze na příslušnou délku vodiče. Znovu myslete na umístění na místo, které bude přístupné údržbě.
Nyní již víte, jak a kam umístit čidla, můžete si tedy vybrat vhodnou meteorologickou stanici.
Počasí nás i přes veškeré vymoženosti moderní doby občas dokáže překvapit. Proto je dobré mít vždy po ruce deštník, který už dnes nemusí být jen praktický a nudný. :-)
Druhy meteostanic a jejich výběr
- Existují dva druhy meteorologických stanic. První jsou takzvané all in one. Tedy vše v jednom.
- Tyto stanice jsou jednoduché na instalaci a nastavení. Jejich informace jsou však omezené pouze na prostor ve kterém jsou umístěny. Těžko změří rychlost větru či venkovní tlak vzduchu.
- Druhým typem jsou stanice s oddělenými snímači. Tyto meteorologické stanice jsou složitější na instalaci, ale jejich informace jsou mnohem přesnější.
- Vybírejte tedy s rozvahou a myslete na to jak přesné informace po vaší meteostanici požadujete.
- Přečtě te si náš další článek "Vybíráme meteostanici nebo teploměr. Jaké máme možnosti?"
Tímto článkem jsme vám chtěli dát stručný návod na instalaci vaší domácí meteorologické stanice. Pokud vás napadne nějaký dotaz či připomínka neváhejte nám napsat.
Každá vaše zkušenost či upozornění jsou pro nás důležité. Jejích zveřejněním pomůžeme dalším uživatelům k větší spokojenosti s jejich meteostanicí.
Potrebuje tak toto vse namontovat nejlip na okno nebo parapet.
Je to vubec mozne, mit to na parapetu nebo plastovem okne? Je nejaka trubka nebo tyc co lze na to pripevnit? Jak dlouha tyc by musela vest od okna aby to mereni bylo dobre?
u meteostanice jsem vměnil baterie venkovni i vnitrni a po znovuuvedeni do provozu se neprenasi namerene hodnoty.Venkovni cidloma volbu 3 kanalu,ale ani jeden neprenasi signal. U prepinace kanalu je jeste tlacitko TX,nevycetl jsem,jak funguje.Nevim,jak zjistit,zda cidlo vysila ,ikdyz signalka po 30 vterinach blikne,nebo zda je chyba ve vnitrni stanici. Muzete mi poradit,dekuji